W dzisiejszym poście scharakteryzuję w wszystkie rodzaje cery oraz zdradzę pytania, dzięki którym możemy je rozpoznać.
Zacznijmy od tego, że cera to potoczne słowo określające powierzchnię skóry i po grecku oznacza wosk. Prawidłowy odczyn skóry pH wynosi 5-5,6.
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery:
- Normalna
- Sucha
- Tłusta
- Mieszana
1. Cera normalna
Jest to cera idealna. Charakteryzuje się jednolitym, beżowo-różowym kolorytem. Nie ma widocznych zaskórników ani rozszerzonych porów. Nie ściąga się. Jest napięta, jędrna. Dobrze nawilżona i matowa. Odporna na warunki atmosferyczne oraz na wodę i mydło. Naczynia krwionośne są na niej niewidoczne oraz nie występują plamy barwnikowe. Rzadko spotykana u osób dorosłych, najczęściej u dzieci do okresu dojrzewania. Z biegiem czasu przechodzi w cerę suchą. Pielęgnacja powinna dążyć do utrzymania gospodarki wodno-elektrolitowej skóry oraz nienaruszalności płaszcza lipidowego.
Jak rozpoznać cere normalną?
- Czy ma tendencję do pojawiania się krostek/zaskórników?
- Czy po umyciu wodą pojawia się uczucie ściągnięcia?
- Czy pory są widoczne?
- Czy skóra się błyszczy?
Jeśli cztery odpowiedzi są przeczące to znaczy, że masz do czynienia z cerą normalną.
2. Cera sucha
Występuje, aż u 80% kobiet w wieku dojrzałym. Charakteryzuje ją różowo-żółtawy koloryt. Jest cienka, szorstka, chropowata, delikatna. Mogą występować na niej przebarwienia, rozszerzone naczynka włosowate. Pojawiają się teleangiektazje. Wcześniej tworzą się zmarszczki przez osłabienie tkanki łącznej. Reaguje zaczerwienieniem na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz na wodę i mydło. Często pojawia się uczucie ściągnięcia oraz mrowanienia. Nieprawidłowa spójność korneocytów prowadzi do utraty wody. Stwierdza się również zmiany w składzie lipidów naskórkowych oraz brak naturalnego czynnika nawilżającego. Niewłaściwa pielęgnacja prowadzi do powstania cery starczej. Po przyłożeniu bibułki matującej na czoło lub policzki można zaobserwować brak wchłaniania łoju. W lampie Wooda ma barwę blado-różową. W codziennej pielęgnacji pamiętać o ochronie skóry przed czynnikami atmosferycznymi oraz przed promieniowaniem. Używać produktów bez składników podrażniających a zawierających ceramidy, witaminy, kwas hialuronowy.
Jak rozpoznać cerę suchą?
- Czy jest matowa, szorstka?
- Czy ma różowy koloryt?
- Czy robi się napięta po zastosowaniu mydła/wody?
- Czy nie widać rozszerzonych porów?
- Czy widać na niej wpływ czynników atmosferycznych?
- Czy pojawią się pierwsze zmarszczki wokół ust?
Jeśli odpowiedzi są twierdzące, mamy do czynienia z cerą suchą.
3. Cera tłusta
Charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych ca obszarze twarzy, ale również w centralnej części pleców i klatki piersiowej. Posiada szaro-żółty koloryt. Jest ziemista, gruba, błyszczy się, słabo ukrwiona. Widoczne są rozszerzone pory, zaskórniki otwarte oraz zamknięte. Zdarzają się również przebarwienia typu potrądzikowego. Mało podatna na podrażnienia i czynniki atmosferyczne. Reaguje na zmiany hormonalne, stres, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trwawiennego. Późno rozpoczyna się etap starzenia. Nie tworzą się drobne zmarszczki, wraz z wiekiem i utratą elastyczności powstają głębokie zmarszczki. W wieku starczym nie ulega wysuszeniu. Często ma skłonność do zmian zastoinowych. Nie występuje w dzieciństwie, objawy pojawiają się w okresie dojrzewania i może przetrwać do wieku dorosłego. Jej stan poprawia się w trakcie lata poprzez upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki temu ma łatwiejszą drogę wydostania się na zewnątrz. W pielęgnacji postawić na regulacje funkcjonowania gruczołów łojowych, poprawę ukrwienia skóry oraz zmniejszenie grubości warstwy rogowej. Kosmetyki powinny mieć działanie matujące, keratolityczne, antybakteryjne, łagodzące podrażnienia, sebostatyczne, hamujące procesy utleniania lipidów sebum.
Jak rozpoznać cere tłustą?
- Czy się błyszczy?
- Czy widoczne są rozszerzony pory?
- Czy są widoczne zaskórniki?
- Czy ma ziemisty kolor?
- Czy jest odporna na działanie czynników zewnętrznych?
Jeśli odpowiedzi są twierdzące, mamy do czynienia z cerą tłustą.
4. Cera mieszana
Jest połączeniem dwóch cer suchej i tłustej. Najczęściej partią tłustą jest czoło, nos, broda tzw. strefa T, a partie boczne są suche. Może się zdarzyć sytuacja odwrotna. Pielęgnacja tego typu cery jest trudna, ponieważ musimy postępować jak z dwoma rodzajami cer. Występuje jednocześnie nadmierne wydzielanie łoju i nadmierna reakcja na czynniki zewnętrzne.
Jak rozpoznać cere mieszaną?
- Czy skóra się błyszczy w strefie T?
- Czy cera na policzkach ma cechy cery suchej?
- Czy w strefie T są rozszerzone pory?
- Czy zimą policzki są bardziej podrażnione?
- Czy latem strefa T jest bardziej tłusta?
Jeśli odpowiedz są twierdzące, mamy do czynienia z cerą mieszaną.
Każda z wymienionych przeze mnie cer może być cerą naczynkową, wrażliwą, cerą trądzikową, atroficzną (przedwcześnie starzejącą się) oraz występuje również cera zniszczona.
- Cera naczynkowa - kruche naczynia krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi, rozszerzają się i stają sie widoczne. Kruchość naczynek jest związana z podwyższoną przepuszczalnością, która powoduje przenikanie do skóry wielu czynników zapalnych, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się rumienia, uczucia pieczenia i rozgrzania. Z czasem skłonność do pojawiania się rumieni utrwala się. Tworzą się tzw. pajączki. Skórę należy traktować jako wrażliwą. Często reaguje rumieniem, opuchlizną, pieczeniem. Zaczerwienie pojawią się po spożyciu kawy, mocnej herbaty, alkoholu, ostrych przypraw. Jednym z pierwszych sygnałów jest zaczerwienienie pod wpływem wzruszenia, zdenerwowania czy zmiany temperatury.
- Cera wrażliwa - mamy do czynienia ze skórą wrażliwą, gdy najmniejszy bodziec znajduje odbicie w jej wyglądzie, np. pojawia się zaczerwienienie po lekkim ucisku. Jest trudna w pielęgnacji, występuje często w połączeniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną. Występuje często u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Może być nabyta lub uwarunkowana genetycznie.
- Cera trądzikowa - rozwija się na podłożu cery tłustej. Warstwa rogowa jest zgrubiała, słabo ukrwiona, ma szaro-żółty kolor. Widoczne są rozszerzone pory, zaskórniki, grudki, krostki, nacieki zapalne. Występuje u chłopców i dziewcząt w okresie dojrzewania. Obserwuje się również tzw. późny trądzik u kobiet po 20 roku życia.
- Cera atroficzna - zewnętrzne starzenie się skóry występuje wtedy, gdy skóra jest narażona na kontakt z czynnikami zaburzającymi jej normalne funkcjonowanie. Symptomy starzenia powstają na powierzchni skóry jak i w warstwach głębszych. W okolicy 30 roku życia zmarszczki mimiczne zaczynają przechodzić w trwałe. Po 40 roku życia pojawiają się zmarszczki promieniste nad wargą górną. Do ich powstania przyczynia się: palenie papierosów, ściąganie mimiczne ust, ubytki uzębienia i nadmierne opalanie. Na proces starzenia ogromny wpływ mają zmiany hormonalne, głównie w okresie menopauzy. Atrofia może powstać spontanicznie lub jako konsekwencja innych chorób skóry.
- Cera zniszczona - wpływ na nią ma zanieczyszczenie środowiska, smog, stres, nadmierna ekspozycja promieni UVA i UVB, tryb życia, brak snu, stosowanie używek nikotyny i alkoholu. Taka cera jest szara i zmęczona. Jej wygląd świadczy o zakłóceniach w procesie oddychania komórkowego. Każdy rodzaj cery może być jednocześnie cerą zniszczoną.
W następnym poście przybliżę jak powinien wyglądać prawidłowy demakijaż i domowa pielęgnacja.
Komentarze
Prześlij komentarz