Dzisiaj przychodzę do Was z dość powszechnym "problemem", z którym mierzy się większość z nas, a mianowicie ROZSTĘPY.
Czym są rozstępy?
Są to podłużne, przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma na naszej skórze. Najczęściej występują na brzuchu, udach i pośladkach. Powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry, jej osłabienia lub rozerwania części włókien kolagenowych. Dotyczą 90% kobiet w ciąży, 70% dziewcząt oraz 40% chłopców w okresie dojrzewania. Wielką rolę w ich powstawaniu odgrywa predyspozycja genetyczna charakteryzująca się mniejszą wartościowością włókien sprężystych i szybkim rozciąganiem skóry. Kolejnym ważnym czynnikiem rozwoju rozstępów jest nagły przyrost masy tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz związane z tym rozciągnięcie skóry w danym obszarze ciała. Rozstępy układają się prostopadle do kierunku rozciągania. Pojawiają się u osób z nadwagą i trenujących kulturystykę.
Czynniki wpływające na ich powstawanie:
- Genetyka
- Zaburzona równowaga hormonalna
- Znaczny wzrost masy ciała lub masy mięśniowej w krótkim czasie
- Szybki wzrost ciała
- Ciąża
- Zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej
- Przyjmowanie kortykosterydów
- Upośledzone funkcjonowanie fibroblastów
Miejsca występowania:
- Brzuch
- Uda
- Pośladki
- Piersi
- Okolica barkowa
- Okolica stawów kolanowych
- Okolica lędźwiowo-krzyżowa
Obraz kliniczny
Możemy wyróżnić dwa etapy powstawania rozstępów. W pierwszym, zwanym fazą zapalną, pasma przyjmują barwę czerwoną lub sinoczerwoną. Są ułożone równolegle o różnej długości i szerokości. Zazwyczaj ich długość to 1-2 cm a szerokość waha się pomiędzy 0,5-4 cm. Drugi etap, zwany fazą zanikową lub bliznowacenia, zaczyna się gdy pasma zmieniają barwe na perłowobiałe oraz są delikatnie pomarszczone i lekko zapadnięte, a przez nie uwypukla się tkanka tłuszczowa. Z biegiem lat stają się mniej widoczne i przybierają kolor otaczającej skóry.
Obraz histopatologiczny
W początkowym etapie powstawania rozstępów skóra właściwa wykazuje obrzęk oraz widoczne skupienia limfocytów wokół naczyń krwionośnych. Następnie obserwuje się ścieńczenie i zanik naskórka, spłaszczenie granicy skórno-naskórkowej, zmniejszenie grubości tkanki łącznej razem ze zmianą składu proteoglikanów. Obraz przypomina bliznę.
Metody leczenia
- Laser frakcyjny CO2
- Peelingi chemiczne
- Radiofrekwencja mikroigłowa
- Kwas hialuronowy
- Osocze bogatopłytkowe
Komentarze
Prześlij komentarz